Promowali zdrowie, że aż miło

NJE_7405

Porady specjalistów, mnóstwo atrakcji dla dzieci oraz dorosłych, a na zakończenie energetyczny koncert Juana Carlosa Cano z zespołem Enclose. W sobotę (26.09) w Centrum Piknikowym odbył się Powiatowy Piknik Promocji Zdrowia.

Piknik był częścią projektu zdrowotnego mającego przeciwdziałać zachorowaniom na nowotwory płuc. Projekt jest skierowany do osób powyżej 50 roku. Ze statystyk wynika, że powiat polkowicki zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem zachorowalności na nowotwory płuc. Te dane są alarmujące, a realizacja projektu ma wpłynąć na poprawę statystyk w tym zakresie.

Projekt jest współfinansowany z tak zwanych funduszy norweskich. W trakcie sobotniego pikniku przygotowano szereg atrakcji, a także zapewniono możliwość bezpłatnych konsultacji oraz badań medycznych.

– Porady psychologów, dietetyków, rehabilitantów, bezpłatne badania poziomu cukru we krwi oraz inne. Staraliśmy się, aby osoby, które zdecydowały się odwiedzić Centrum Piknikowe mogły skorzystać z szerokiego wachlarza świadczeń. W Polkowicach często wychodzimy do mieszkańców organizując w plenerze różne imprezy, w trakcie których można spotkać się z lekarzami. W ten sposób podnosimy świadomość zdrowotną naszych mieszkańców – mówi Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ, koordynator projektu „Chronię płuca, nie palę”.

Projekt zakłada wykonywanie badań krwi, moczu oraz markery nowotworowe na terenie wszystkich miejscowości powiatu polkowickiego.

– Od kilku tygodni specjalny autobus wyposażony w odpowiedni sprzęt oraz personel medyczny odwiedza miejscowości powiatu polkowickiego. Tam dokonujemy rejestracji osób chętnych do wzięcia udziału w naszym projekcie. Następnie te osoby przyjeżdżają do Polkowic, gdzie przeprowadzamy badania. Chcemy objąć badaniami jak największą ilość osób – mówi Marek Tramś, starosta powiatu polkowickiego.

W trakcie pikniku sporym zainteresowaniem cieszyły się porady dietetyka. Zapewne duża w tym zasługa faktu, że ostatnio mamy modę na zdrowe odżywianie, a porady były uzupełniane przykładowymi jadłospisami, które można stosować w codziennym żywieniu.

Ciekawą propozycją dla uczestników był test wiedzy o zdrowiu. Nie obyło się także bez interesujących zajęć plastycznych, czy też ruchowych skierowanych do dzieci. Dorośli z kolei mogli liczyć na warsztaty tai-chi, tańca współczesnego, czy też zumby.

Uwieńczeniem pełnego wrażeń dnia był koncert Juana Carlosa Cano z zespołem Enclose.

źródło: polkowice.eu