Stop paleniu! Ruszył projekt zdrowotny

To jedyny taki projekt w Polsce

„Nie pal. Jeśli już palisz, przestań!” – tymi słowami zainaugurowano dziś (27.08) projekt dotyczący zapobiegania chorobom nowotworowym płuc. Będzie on realizowany przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych. Program obejmie osoby 50 plus oraz uczniów wszystkich szkół na terenie powiatu.

– Musimy mieć poczucie odpowiedzialności wobec osób, które na tym terenie mieszkają. W rankingach ministra zdrowia jesteśmy na 6 miejscu jeżeli chodzi o zachorowalność na raka płuc i raka oskrzeli. Jest to bardzo niepokojące zjawisko. Ono wynika ze specyfiki tego regionu. Tu w bardzo młodym wieku przechodzi się na emeryturę. Górnicy, którzy dotychczas będąc czynnymi zawodowo, przechodzą bardzo specjalistyczne, bardzo dokładne badania okresowo raz w roku, dlatego że KGHM nie chce mieć później problemów odszkodowawczych, czy problemów związanych z chorobami zawodowymi. Przestają raptem poddawać się tym badaniom i poza tym duża ilość osób niepracujących na ternie KGHM również w tej grupie zagrożeń się znajduje. Może to specyfika terenu, może to pewne oddziaływania środowiska przemysłowego, które tutaj się znajduje – mówi Marek Tramś. Starosta polkowicki sam zdecydował się wziąć czynny udział w projekcie. Jak przyznaje palił przez 30 lat. Teraz przekonuje innych, że można rzucić i wcale nie jest to takie trudne.

Program obejmuje zarówno profilaktykę, jak i promocję zdrowia. Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych podkreśla, że działania mają charakter kompleksowy. – W projekcie równorzędne miejsce zajmuje lekarza, jak i psycholog. Lekarz w profilaktyce wtórnej, psycholog edukator w profilaktyce pierwotnej, czyli na etapie zachęcania do rzucenia palenia i na etapie nauki niepalenia – tłumaczy.

To jest bardzo ważny projekt – przyznaje profesor Jerzy Kołodziej z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu i dodaje: – To co najbardziej szwankuje u nas to diagnostyka. Można jeszcze wcześniej zacząć – profilaktyka,że nie zapobiegaliśmy przez ileś lat i teraz mamy skutki. Na drugim miejscu jest diagnostyka, żeby rozpoznawać wcześnie. Leczenie jest na trzecim miejscu, które generuje koszty. Z profilaktyką jest nie najlepiej, Polak jest macho, w związku z czym niczego się nie boi, to i palenia się nie boi.

Rozwiązaniem na terenie powiatu polkowickiego ma być realizowany właśnie projekt. Jego zaletą jest m.in. nowo powstałe Centrum Zdrowia Płuc, które oferuje konsultacje lekarskie i specjalistyczne badania. Są bezpłatne i nie wymagają skierowania od lekarza.

Projekt „Zapobieganie chorobie nowotworowej płuc poprzez poprawę dostępności do specjalistycznych badań medycznych oraz wielopoziomową edukację zdrowotną w powiecie polkowickim” wartości 3.007.157 PLN korzysta z dofinansowania w kwocie 2.556.083 PLN pochodzącego z funduszy norweskich. Celem projektu jest redukcja zachorowalności i umieralności na nowotwory płuc w powiecie polkowickim.

źródło: miedziowe.pl