Powiat polkowicki wystartował z nowym programem zdrowotnym. Tym razem starostwo stawia sobie za punkt honoru, aby nakłonić palaczy do rzucenia nałogu. Jednocześnie będą prowadzone działania profilaktyczne.

Mieszkańcy powiatu polkowickiego są w szczycie krajowym, jeżeli chodzi o wysokość umieralności właśnie z powodu choroby nowotworowej płuc. Uznaliśmy, że należy temu przeciwdziałać, bo umieralność na raka jest naprawdę wysoka. Staje się to niebezpieczne – mówi starosta Marek Tramś.

Program będzie realizowany będzie przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych. – Będziemy przeprowadzać działania szkoła po szkole, klasa po klasie, będziemy prowadzić zajęcia z młodzieżą. Będziemy pokazywać na modelach, jak dym tytoniowy niszczy zdrowie i w jaki sposób można wejść na drogę, która prowadzi do śmierci w związku z paleniem papierosów. Poza tym będzie przeprowadzone szereg akcji wsparcia psychologicznego, wiele cykli terapeutycznych – tłumaczy Mariola Kośmider, główny koordynator projektu. W jego ramach zostaną przeprowadzone również specjalistyczne badania wykrywające choroby płuc.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji „Rzuć palenie, wybierz życie” w Radiu Elka. Kasia Prałat-Idzik zaprasza w czwartek (23.07) o 11:15.

Projekt „Zapobieganie chorobie nowotworowej płuc poprzez poprawę dostępności do specjalistycznych badań medycznych oraz wielopoziomową edukację zdrowotną w powiecie polkowickim” wartości 3.007.157 PLN korzysta z dofinansowania w kwocie 2.556.083 PLN pochodzącego z funduszy norweskich. Celem projektu jest redukcja zachorowalności i umieralności na nowotwory płuc w powiecie polkowickim.

źródło: miedziowe.pl