Jak wygląda serce palacza? Jak niszczy się cera i co dokładnie wchodzi w skład papierosów? Odpowiedzi na te pytania można uzyskać na zajęciach prowadzonych w ramach programu „Chronię płuca. Nie palę!”. Dziś edukatorzy z polkowickiej przychodni odwiedzili dzieci i młodzież z Grębocic.

O potrzebie takich spotkań mówi Roman Rutkowski, dyrektor gimnazjum: –Wielkim plusem tych zajęć jest to, że prowadzi je osoba wykształcona w kierunku takim, aby profesjonalnie przekazać młodzieży informacje na temat szkodliwości palenia. Zajęcia będą poparte prezentacją multimedialną. Widziałem też fantom płuc i innych narządów, a to też pomoże, żeby pokazać jaki wpływ ma palenie.

Dlaczego w ogóle młodzi ludzie decydują się na palenie papierosów? – Żeby się odstresować, kłótnia z przyjaciółmi, codzienne problemy, nauka, a także to żeby zaimponować kolegom, że palą – wymieniają gimnazjaliści. Wszyscy uczniowie przyznali zgodnie, że po tych zajęciach nie sięgną nigdy po papierosa. – Można zachorować na różne rodzaje chorób – tłumaczy Gosia, uczennica z klasy VI. – W papierosach jest 4 tysiące szkodliwych substancji – mówi Amelka, a jej koleżanka dodaje, że palacze po prostu źle wyglądają. – Ma się brzydką, szarą skórę, żółte zęby, zniszczone włosy i na pewno nie chcę tak wyglądać – wyjaśnia Oliwia.

źródło: miedziowe.pl