Projekt skazany na sukces

obraz_16_04_21_146124322113Siła osobistego przekazu wynikającego z własnych doświadczeń jest bardziej przekonująca niż setki faktów statystycznych. Przekonała się o tym młodzież, która dziś uczestniczyła w konferencji dotyczącej profilaktyki w zakresie profilaktyki raka płuc.

– Będąc w waszym wieku też próbowałem palić. Byłem wtedy mało świadom konsekwencji. Dziś jest inaczej. Na szczęście ta świadomość jest coraz większa wśród młodych ludzi. Dzisia trendy jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Zdrowa dieta, ćwiczenia fizyczne – to jest na topie – mówił Maciej Musiał, aktor, który wraz z Beatą Ferenc z PCUZ prowadził dzisiejszą konferencję.

Podkreślał też, że Polkowice są wyjątkowym miejscem, bo do młodzieży o trudnych problemach mówi się w bardzo przystępny, trafiający do nich sposób.

– Nie pamiętam podobnych akcji w Warszawie z czasów, gdy się uczyłem – mówił aktor.

– Zawsze chętnie wspieram realizację wszelkich projektów prozdrowotnych, bo jest to najistotniejszy obszar życia każdego człowieka – podkreślał z kolei Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Podczas dzisiejszej konferencji wręczono nagrody w konkursach związanych z profilaktyką raka płuc.

– W sumie nadesłano blisko dwa tysiące prac. To świadczy o olbrzymim zainteresowaniu, co bardzo nas cieszy, bo w projekcie „Chronię Płuca, nie palę” chodziło także o szeroko rozumianą profilaktykę zwłaszcza wśród młodych ludzi, a takie działania doskonale się w te profilaktykę wpisują – mówił Marek Tramś, starosta polkowicki.

W trakcie dzisiejszej konferencji nie tylko sporo młodych osób uświadomiło sobie, jakie konsekwencje przynosi palenie papierosów, ale także fanpage projektu na facebooku zyskał wiele dodatkowych polubieni, bo w obecności uczestników został polubiony przez Maćka Musiała, który następnie nakłaniał młodych ludzi do zrobienia tego samego. Trafiło na podatny grunt, bo w trakcie 90 minut liczba polubień fanpage`a wzrosła o kilkadziesiąt.

O konsekwencjach zdrowotnych, a także historii palenia bardzo obrazowo i ciekawie opowiadał profesor Jerzy Kołodziej, wybitna osobowość medyczna, patron projektu.

– Osoby palące żyją średnio 10 lat krócej od niepalących – mówił profesor i już ta jedna jedyna informacja skłania do poważnego zastanowienia się, czy warto palić.

– Nie warto, nie wiąże się z tym żadna przyjemność, a szkód jest mnóstwo – mówili mi z pełnym przekonaniem młodzi ludzie opuszczający salę konferencyjną starostwa powiatowego w Polkowicach, gdzie odbyła się konferencja.

W trakcie realizacji zajęć profilaktycznych w szkołach na terenie powiatu polkowickiego młodzież wypełniała ankiety. Zostały one przeanalizowane, a wyniki prac analitycznych przedstawiła Dorota Pędlowska-Wojciech. Są one zatrważające, bo w szkołach ponadgimnazjalnych 40% młodzieży pali papierosy. W gimnazjach to 19%, a w szkołach podstawowych 5%. Te liczby pokazują, że akurat w naszym powiecie wśród młodych ludzi wciąż jest moda na palenie.

Takie projekty, jak „Chronię płuca, nie palę” mają z tą moda walczyć i tak też się dzieje.

– Ten projekt był skazany na sukces i sukcesem się zakończył. Mieliśmy doskonale przygotowaną diagnozę. Wiedzieliśmy, że rak płuc zabija mieszkańców powiatu polkowickiego. Przeprowadziliśmy setki badań, zrealizowaliśmy wiele działań profilaktycznych. To nasz wielki wspólny sukces – podsumowała Mariola Kośmider.