Chronię płuca – nie palę

NJE_2970Dziś w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Polkowicach odbyła się konferencja prasowa inaugurująca projekt „Zapobieganie chorobie nowotworowej płuc poprzez poprawę dostępności do specjalistycznych badań medycznych oraz wielopoziomowa edukację zdrowotną w powiecie polkowickim.

– Zdrowie i bezpieczeństwo to są niezwykle ważne obszary i dlatego od wielu lat realizujemy różnorodne projekty w tym zakresie – mówi Marek Tramś, starosta polkowicki, który 11 lat temu rzucił palenie, a dziś jest jedną z osób, które biorą udział w projekcie. Starosta zaprezentował specjalną książeczkę, która otrzymał zapisując się do projektu. Są w niej odnotowane wszystkie badania, którym poddawani są uczestnicy.

– Serdecznie zachęcam do korzystania z darmowych badań. Naprawdę warto. Już zrobiło to 300 osób – mówi starosta.

Z badań przeprowadzonych przez ministerstwo zdrowia wynika, że powiat polkowicki zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem zachorowalności na nowotwory oskrzeli i płuc.

Projekt realizuje Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.

– Kładziemy nacisk na badania, a także na profilaktykę. W ramach projektu powstało Centrum Zdrowia Płuc, które oferuje konsultacje z lekarzami specjalizującymi się w chorobach płuc oraz kompleksowe badania w pracowniach diagnostycznych. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania od lekarza – podkreśla Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.

Patronat honorowy nad projektem objął profesor Jerzy Kołodziej, który podczas dzisiejszej konferencji zwracał uwagę na zatrważające fakty związane z umieralnością w wyniku chorób płuc.

– Co 10 sekund na świecie umiera człowiek z powodu palenia. Każde działanie zmierzające do zmniejszenia umieralności jest bardzo ważne i godne promowania. W tym projekcie wartościowe jest połączenie badań z profilaktyką – mówi profesor Jerzy Kołodziej.

Całkowita wartość projektu, który będzie realizowany do kwietnia przyszłego roku to 3 007 157 mln zł. Z tej kwoty 2,5 mln zł to finansowanie z tak zwanych środków norweskich, a 500 tys. zł powiat polkowicki pozyskał z budżetu państwa.

Projekt ma na celu zmniejszyć zachorowalność i liczbę osób umierających na raka płuc. Jest on skierowany do grupy podwyższonego ryzyka, czyli osób powyżej 50 roku życia, które są wieloletnimi palaczami. W sumie z programu ma skorzystać ponad 20 tys. osób.

źródło: polkowice.eu